Atman, Usługi Pogrzebowe Warszawa, Mokotów, Ursynów, Piaseczno

Z czego wynika rosnąca popularność kremacji zwłok?

Kremacja zwłok zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. Należy przyznać, że jeszcze kilkanaście lat temu opcja ta była nieco abstrakcyjna, często wręcz źle odbierana. Na przestrzeni lat zaszły jednak liczne zmiany. Coraz większy popyt zrodził większą podaż, co oznacza, że coraz więcej firmy oferuje możliwość spopielenia zwłok. Z czego jednak wynika zmieniająca się sytuacja? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Dlaczego kremacja staje się coraz bardziej popularna?

Jeden z głównych czynników, który wpływa na rosnącą popularność kremacji to kwestia finansowa. Okazuje się bowiem, że spopielenie zwłok i umieszczenie ich w urnie jest znacznie tańsze, niż przeprowadzenie tradycyjnego pochówku z użyciem trumny. W dobie rosnącej inflacji i niepewności ekonomicznej nawet pożegnanie zmarłego sprowadza się więc do zwykłego, codziennego życia i walki o oszczędności.

Co ciekawe, kremacja wybierana jest przez różne warstwy społeczne, nie tylko przez osoby należące do najniższych kręgów. Uznawana jest więc za dobry sposób na zaopiekowanie się ciałem bliskiej osoby – często lepszym, niż tradycyjne złożenie ciała w ziemi.

Co wpływa na popularność kremacji?

Oczywiście kwestie finansowe to nie wszystko. Rosnąca popularność kremacji wynika także z postępującej laicyzacji, czyli z faktu, że coraz mniej osób określa siebie mianem praktykujących katolików. Oczywiście, kremacja nie jest zakazana przez Kościół katolicki. Jej wybór jest jednak wciąż sposobem na pokazanie swojej niezależności i odrębności. Wynika to z długiej historii, którą pamiętają jeszcze starsze pokolenia.

Innym czynnikiem, który także wpływa na rosnącą popularność kremacji jest coraz trudniejszy dostęp do miejsca na cmentarzach. Duże znaczenie ma także wysoka (i wciąż rosnąca cena) takiej lokalizacji.