Atman, Usługi Pogrzebowe Warszawa, Mokotów, Ursynów, Piaseczno

Co to jest kolumbarium?

Kolumbarium staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce wśród osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnego pochówku.

Czym jest kolumbarium?

Kolumbarium to specjalnie zaprojektowane miejsce przeznaczone do przechowywania urn z prochami zmarłych. Zwykle znajduje się ono na terenie cmentarza lub w kaplicy i składa się z licznych nisz będących schowkami na urny. Kształt, rozmiary oraz styl wykonania mogą być różnorodne, a  podstawowym celem takiego obiektu jest zapewnienie godnego miejsca wiecznego spoczynku. W przeciwieństwie do grobów kolumbarium zajmuje mniej przestrzeni na cmentarzu, co jest ważne w dużych miastach, gdzie powierzchnia ziemi przeznaczona na cele pogrzebowe jest ograniczona.

Przebieg ceremonii pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa przy kolumbarium przebiega podobnie do tradycyjnego pochówku. Rodzina i przyjaciele gromadzą się w kaplicy lub obok kolumbarium, a kapłan celebruje mszę św. wg intencji zmarłego. Modlitwa może być też świecka – to zależy od życzeń rodziny. Przed umieszczeniem urny przez pracowników zakładu pogrzebowego lub kapłana, bliscy zmarłego mogą przemawiać, składać kwiaty bądź modlić się w ciszy. Czasem zachodzi potrzeba przeniesienia urny z cmentarza na teren kolumbarium, wtedy uczestnicy ceremonii idą za nią w procesji.

Wszelkie szczegóły takiej uroczystości warto omówić z naszym zakładem pogrzebowym Warszawa Wola.

Kwestie prawne dotyczące kolumbarium w Polsce

Umieszczenie urny z prochami zmarłego w kolumbarium na terenie Polski jest całkowicie legalne. Zarówno Kościół katolicki, jak i prawo świeckie pozwala na taką formę pochówku. Dokumentem regulującym wiele aspektów związanych z pochówkiem i ceremonią pogrzebową jest Prawo o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W przypadku wyboru miejsca w kolumbarium należy również przestrzegać regulaminu danego obiektu oraz stosować się do przepisów miejscowej parafii. Przed podjęciem decyzji o wyborze kolumbarium warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom oraz uzgodnić wszelkie formalności.