Atman, Usługi Pogrzebowe Warszawa, Mokotów, Ursynów, Piaseczno

Formalności niezbędne do organizacji pogrzebu

Organizacja pogrzebu nie jest łatwym zadaniem. Śmierć bliskiej osoby spada na nas nagle i wiąże się z różnymi, często sprzecznymi, emocjami. Mimo wszelkich trudności konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności. Co to oznacza? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Organizacja pogrzebu – najważniejsze dokumenty

Do organizacji pogrzebu potrzebne są dokumenty, takie jak:

  • karta zgonu, czyli dokument wystawiany przez lekarza, potwierdzający, że nastąpił zgon,
  • akt zgonu, czyli dokument wystawiany przez Urząd Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu,
  • legitymacja ZUS lub ostatni odcinek emerytury/renty osoby zmarłej, ewentualnie zaświadczenie o odprowadzonych składkach ZUS,
  • dowód tożsamości osoby zlecającej pogrzeb, a w niektórych sytuacjach także akt urodzenia lub akt małżeństwa.

Formalności niezbędne do organizacji pogrzebu

Podstawą zorganizowania godnego pochówku jest więc uzyskanie aktu zgonu – najważniejszego dokumentu, będącego poświadczeniem, że dana osoba nie żyje. Na podstawie tego dokumentu można zorganizować pochówek, ale również załatwić sprawy spadkowe lub też sprawy związane z ubezpieczeniem. Dlatego, przy wydawaniu aktu zgonu warto poprosić o dodatkowe kopie, które mogą przydać się później.

Śmierć bliskiej osoby skutkuje dla jej rodziny koniecznością kontaktu z zakładem pogrzebowym, właściwym Urzędem Stanu Cywilnego oraz księżmi z parafii, do której przynależał zmarły. Polskie prawo zezwala na pochówek zmarłych jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, czyli na cmentarzach, dlatego kontakt z parafią jest niezbędny nawet w przypadku, gdy zmarły lub jego rodzina wyraziła wolę pochówku w obrządku świeckim. Z księdzem należy uzgodnić m.in. miejsce i czas pochówku, jak również formę ceremonii.

Kolejne formalności to m.in. powiadomienie o pogrzebie (w tym wydruk i rozwieszenie nekrologów), wybór trumny lub urny, zamówienie kwiatów, a opcjonalnie także organizacja tzw. stypy, czyli spotkania bliskich po ceremonii. W obrządku katolickim organizowane jest dodatkowo spotkanie różańcowe, które odbywa się jeszcze przed ceremonią pogrzebową. Jest to praktykowaną formą ostatniego pożegnania najbliższej rodziny, która wspólnie modli się nad trumną bądź urną o pośmiertne zbawienie duszy zmarłego.

Pomoc zakładu pogrzebowego w organizacji pochówku

Doświadczając śmierci bliskiej osoby, warto pamiętać, że z wielu formalności i ustaleń może wyręczyć nas profesjonalna firma pogrzebowa. Dzięki nabytym kompetencjom osoby prowadzące zakład pogrzebowy pomagają w sprawnej organizacji ceremonii pogrzebowych zarówno w obrządku religijnym, jak i obrządku świeckim. Zakłady pogrzebowe współpracują również z krematoriami, dlatego dzięki ich wsparciu łatwiej zorganizować spopielenie zwłok i pochówek urnowy. Już podczas pierwszej wizyty w zakładzie pogrzebowym można ustalić wiele spraw dotyczących ceremonii, w tym wybrać trumnę/urnę, wieńce oraz formę oprawy ostatniego pożegnania.

Kompleksowe usługi znajdziesz m.in. w naszej ofercie – Usługi Pogrzebowe Prażmów. Jako firma z dużą wiedzą i doświadczeniem dobrze wiemy, jak trudna jest śmierć bliskiej osoby. Zapewniamy więc wsparcie na każdym etapie przygotowań i dopilnowujemy każdego istotnego szczegółu. Dzięki skorzystaniu z naszej pomocy możesz skupić się na przeżywaniu żałoby, bez konieczności pamiętania o trudnych szczegółach i naglących formalnościach.

Nasze usługi obejmują także pomoc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego. Proces ten wiąże się również z koniecznością wypełnienia odpowiednich dokumentów i złożenia wniosku.