Atman, Usługi Pogrzebowe Warszawa, Mokotów, Ursynów, Piaseczno

Czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką?

Chociaż sposób pochówku ciała po śmierci jest sprawą osobistą, to jednak osoby wierzące starają się trzymać w tym zakresie wytycznych swojej religii. Pojawia się więc pytanie: czy wiara katolicka zezwala na kremację? I o czym warto pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy kremacja jest dopuszczalna dla katolika?

Należy przyznać, że jeszcze do niedawna kremacja nie była rozwiązaniem pochwalanym przez Kościół Katolicki. Utożsamiano ją bowiem z praktykami pogańskimi, które stanowiły zagrożenie dla wiary i mogłyby prowadzić do popełnienia grzechu. Preferowaną formą pochówku było oczywiście złożenie ciała w trumnie, a następnie w grobie ziemnym.

Obecnie możemy jednak obserwować coraz większą popularność kremacji. Czy w naukach Kościoła zaszła więc jakaś zmiana? Okazuje się, że wraz z ewolucją mentalności ludzi, konieczne było zweryfikowanie, a raczej złagodzenie stanowiska w tej kwestii. I choć podstawową formą pochówku nadal jest pochówek tradycyjny, to kremacja jest dziś dozwolona i akceptowana. Teza ta wynika m.in. z zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Za unowocześnieniem podejścia przemawiało wiele czynników, takich jak m.in. względy praktyczne, ekonomiczne, higieniczne, a w końcu także wspomniane czynniki społeczne.

Kremacja a wiara katolicka – o czym pamiętać?

Decydując się na kremację, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim ceremonia pochówku powinna odbywać się w sposób godny i pełen poszanowania dla spopielonych szczątków. Konieczne jest także złożenie urny na cmentarzu lub w miejscu świętym. Niedopuszczalne jest jednak przetrzymywanie prochów w domu, czy też rozsypywanie ich w wybranym miejscu (jest to również niezgodne z prawem).

Kościół Katolicki wyraźnie wskazuje również, że chociaż kremacja, jako proces sam w sobie jest dopuszczalna, to należy pojmować ją we właściwy sposób. Niezgodne z zasadami wiary byłoby bowiem wiązanie jej ze stwierdzeniem, że oznacza to ostateczny koniec danej osoby, że dana osoba połączyła się z Naturą lub Wszechświatem, lub że przeszła w inne wcielenie (reinkarnacja).

Podsumowując, kremacja jest dozwolona i zgodna z wiarą katolicką. Dodatkowo jest doskonałym sposobem na pochowanie bliskiej nam osoby. Umożliwia godne, pełne szacunku i piękne pożegnanie zmarłego, przy jednoczesnym ograniczeniu formalności, które są tak trudne w pełnym emocji momencie.